
ÉSZT HÉT 2021 - Diplomácia100
Tér- és időbeli séta a magyar-észt diplomáciai kapcsolatok 100 éves évfordulója alkalmából.
Magyarország 1921. február 24-én ismerte el de jure az Észt Köztársaságot, megvetve ezzel alapjait a Magyarország és Észtország közötti diplomáciai kapcsolatoknak. Az Észt Köztársaság Budapesti Nagykövetsége összeállításából megismerhetjük a kapcsolatok történetét, legfontosabb mérföldköveit. Ehhez kapcsolódik az Észt Intézet önállóan bejárható, budapesti helyszíneket* tartalmazó városnéző sétája és kincskereső játéka.
A játék menete (letölthető pdf)
- Menj végig sétaútvonalunkon! Barangold be a magyarországi észt diplomáciai kirendeltségek helyszíneit!
- Fejtsd meg az épületekhez kapcsolódó feladványokat!
- A megoldásként kapott négy számot sorban egymás mellé rakva egy négyjegyű évszámot kapunk.
- Keresd meg az évszámot a magyar–észt kapcsolatok idővonalán és válaszolj az alábbi kérdésre:
Mi történt az egyes helyszínekhez kapcsolódó feladványok számaiból kapott évben?
A helyes megfejtéseket itt lehet beküldeni 2021. június 15-ig.
A helyesen válaszolók sorsoláson vesznek részt, melyen könyvajándékot lehet nyerni.
VI. Rózsa utca 111.
Aleksander Hellat észt követ közvetítésével 1923-ban nevezték ki Zsilinszky Gábor vegyipari gyárost, kormánytanácsost Észtország tiszteletbeli konzuljává. Bajcsy-Zsilinszky Endre öccse 1940-ig látta el a tiszteletbeli konzuli feladatokat (1935-től már tiszteletbeli főkonzulként). A „kitűnő és köztiszteletnek örvendő személy” többek között a Stádium Sajtóvállalat r.t. igazgatóságában is tevékenykedett – ezért az észt tiszteletbeli konzulátus a vállalat székhelyén, a Rózsa utcai épületben kapott helyet.
Kérdés: Hány évszám található az épület homlokzatán? -> ez a szám lesz a négyjegyű évszám első számjegye
II. Áldás utca 3.
2009. május 5-én Urmas Paet külügyminiszter nyitotta meg az Észtország tulajdonában lévő, gyönyörű, frissen felújított nagykövetségi épületet Budapesten az Áldás utca 3. címen. 2014 júliusában – a tallinni magyar nagykövetség bezárását követően – Észtország kormánya bezárta a budapesti nagykövetséget, és az országban nem állandó székhelyű nagykövetet nevezett ki Magyarországra. 2018. augusztus 20-án Észtország újra megnyitotta nagykövetségét Budapesten, az Áldás utcai épületben. Még ugyanez év szeptemberében Magyarország is újra megnyitotta nagykövetségét Tallinnban.
Kérdés: Mennyi ablak van az épület Áldás utcára néző oldalán? -> ez a szám lesz a négyjegyű évszám második számjegye
VI. Lendvay utca 12.
A háború utáni első Észt Nagykövetség ebben az épületben kezdte meg működését 1999. augusztus 4-én Lembit Luht ideiglenes ügyvivő érkezésével.
A telken eredetileg egy földszintes villa állt. A várszerű, tornyos téglaház Havel Lipót építőmester tervei alapján készült az új tulajdonos, Nagyságos Nicholson Fülöp úr (Philip Nicholson) angol gyáriparos megbízásából a századforduló környékén. Az épület egy átépítést követően az 1910-es években kaphatta a Lendvay utca felé néző oszlopos verandát és a felsőbb teraszokat. A két világháború közötti időszakban ugyanebben a házban volt a Holland Királyság Nagykövetsége is.
Kérdés: Az épületen hány tábla jelzi a házszámot? -> ez a szám lesz a négyjegyű évszám harmadik számjegye
V. Nádor utca 21. (Arany János utca 14.)
1935-ben az ideiglenes ügyvivői feladatok ellátásával Richard Jõffertet bízták meg, aki „őszinte barátja a magyar nemzetnek”, s mivel egyetemi tanulmányait Budapesten végezte, így kiválóan beszélt magyarul is. A konzulátus ekkor a Nádor utca 21-ben működött.
Az épület az 1910-es évek elején épült Révész Sándor és Kollár József tervei alapján az Osztrák-Magyar Monarchia egyik legjelentősebb faipari vállalata, az Ugriai-Nasici Fabank Rt. cégcsoport számára. A bank a következő évtizedekben egyre nagyobb teret foglalt el az épületben, amely elsősorban nem külsejével, hanem elegáns irodáival hívta fel magára a figyelmet.
Kérdés: A Nádor utca és az Arany János utca felől összesen hány kapun, ajtón lehet bejutni az épületbe? -> ez a szám lesz a négyjegyű évszám negyedik számjegye
A kapott évszám: ___ ___ ___ ___
Megfejtés: _______________________________________________________
Források:
- Jávorszky Béla (szerk.): Magyar–észt diplomáciai kapcsolatok 1921–2001. Eesti–Ungari diplomaatilised suhted 1921–2001. Magyar Nagykövetség, Tallinn.
- https://budapest.mfa.ee/az-esztorszag-es-magyarorszag-kozotti-diplomaciai-kapcsolat-100-eve/
- http://lasdbudapestet.blogspot.com/2013/12/lendvay-utca-12.html
- https://www.otpedia.hu/lexikon/helyek/furcsa-bank-penztarterem-nelkul-fabank-rt_2/
* A helyszínek virtuálisan, a Google Mapsen is bejárhatóak, a kérdések a street view (utcakép) funkció segítségével megválaszolhatóak.