143 éve, 1878. január 30-án született Anton Hansen Tammsaare, a világirodalmi szempontból legismertebb észt író, akinek művei hazájában is klasszikusoknak számítanak.
Tõde ja õigus című regénysorozata a modernizáció többgenerációs családtörténete. A pentalógia első kötetében - amely magyarul Orcád verítékével címmel jelent meg - az egykori észt paraszti világról mesél. A fiatal, becsületes Andres és felesége, Krõõt a kölcsönből vásárolt Vargamägi tanyán kezdik meg életüket a 19. század végén. Ám a föld betörése, a természettel vívott mindennapi nehézségek és a nyakas szomszéddal való küzdelem megszállottságba hajszolja a gazdát.
De miért olyan jelentős ez a mű az észteknek és hogyan kapcsolható be a magyar olvasói kontextusba, illetve a 20. századi nagy családregények sorába? Miként gondolkozott Tammsaare az észt népről, karakterükről, hogyan ábrázolja a természetközeliség súlyos küzdelmeit és előnyeit?
Az évforduló alkalmából a regényből Rideg Béla, magyar-filozófia szakos tanár, irodalmár olvas fel, akinek kiemelt kutatási területe az észt irodalom és PhD kutatásában az észt és magyar irodalmi művek pszichológiai szempontú elemzésével foglalkozik. A felolvasást az íróról és a műről szóló rövid, ismeretterjesztő előadással gazdagítja.
A program: